Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Basın Duyurusu
14.09.2018  
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik Milli İstihbarat Teşkilatı ile müşterek yürütülen çalışmalar kapsamında;
 
İlimiz Ümraniye ilçesinde “GAYBUBET” evi olarak adlandırılan bir ikamete yapılan operasyonda örgütün mahrem imamlarından Ö.S. (44) isimli şahıs yakalanmış, Ö.S. ile aynı evde kaldığı belirlenen ve örgütün sözde üst düzey yöneticilerinden F.K. (48) isimli şahsın yakalanmasına yönelik olarak İlimiz Beşiktaş ilçesindeki ikametine yapılan operasyonda F.K. isimli şahsın örgüt mensubu eşi A.K. (41) yakalanarak gözaltına alınmıştır.
           
            F.K. isimli şahsın yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda, şahsın Ümraniye ilçesinde başka bir “GAYBUBET” evinde saklandığı yönünde bilgi edinilmesi üzerine bahse konu adrese yapılan operasyonda belirlenen F.K. isimli şahıs yakalanmış, ele geçirilen dijital materyaller incelendiğinde şahsın yurt dışına kaçma hazırlığı içerisinde bulunduğu ve örgüt mensupları tarafından Esenyurt ilçesinden 9.300 Dolar para temin edeceği tespit edilmiştir.
 
            Yapılan çalışmaların devamında F.K. isimli şahsa para temin edeceği tespit edilen D.A. (40) isimli şahıs Esenyurt ilçesinde elindeki poşet içerisinde 9.300 Dolar ve sahte kimlik ile, yine şahsın yurtdışına kaçmasına yardım edecekleri belirlenen ve örgütün sözde üst düzey yöneticilerinden olan H.S. (36) ve M.A.K. (25) isimli şahıslar ise üzerlerinde 600 Dolar ve 2 farklı sahte kimlik ile Ümraniye ilçesinde yakalanarak gözaltına alınmıştır.
 
            Yapılan araştırmalarda yakalanan şahısların sözde örgütün kriptolu haberleşme programı olan “BYLOCK” kullanıcısı oldukları, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında haklarında çeşitli mahkemelerce yakalama kararları bulunduğu, örgüt üyelerinden birisinin önceden örgüte ait dershanelerde üst düzey yöneticilik yaptığı, bir şahsın ise özel bir üniversitede genel sekreterlik yaptığı tespit edilmiş, yapılan operasyon sonucu şüphelilerden (4) adet sahte kimlik ele geçirilmiştir.
 
            Konu ile ilgili olarak yakalanan şahıslar 11.09.2018 günü sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.
 
            Kamuoyunun bilgisine sunulur.
 
İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • BİMER
  • İçişleri Bakanlığı